Spotřebované množství vína a jeho jakost se na našem zdraví může podepsat i negativně. Odborníci doporučují dvě až tři skleničky denně, překročení zmiňované hranice naše zdraví ohrožuje. Bolesti hlavy, zvýšený tlak, překyselení žaludku a další problémy způsobuje konzumace nesprávně ošetřovaného vína a nadměrného příjmu alkoholu.
Jeden gram etanolu, tj. hlavního alkoholu, je nositelem energie 29,7 kJ. Přiměřenou denní dávku alkoholu představuje u muže: dvacet až čtyřicet gramů alkoholu denně, což obsahují dva až čtyři decilitry vína, u ženy: dvacet až třicet gramů alkoholu denně, asi dva decilitry vína. Celkový obsah alkoholu v krvi je ovlivňován rychlostí konzumace, příjmem stravy a celkovou hmotností osoby. Maximální hladina alkoholu v krvi se prokáže zhruba za hodinu. Většinu množství přijatého alkoholu zpracovávají játra, asi 10 % odchází močí, je vyloučeno dechem a potem. Za hodinu odbourá mužský organismus asi 0,2 promile alkoholu v krvi. U žen je činnost jater při odstraňování alkoholu asi o polovinu nižší. K otravě alkoholem dochází při objemu nad 2 promile alkoholu v krvi. Při nesprávné konzumaci vína se nepoměr mezi vstřebávaným a přijímaným alkoholem zvyšuje. Vypije-li osoba o hmotnosti 60 kg půl litru vína, během hodiny se v krvi objeví 1,2 promile alkoholu. U osoby s větší hmotností je objem alkoholu v krvi nižší. Obsah alkoholu v krvi lze vypočítat v následující tabulce:

Výpočet obsahu alkoholu v krvi

Pohlaví:  
Hmotnost:  kg
Objem:  dl
Obsah alkoholu:   %
Upozornění: Jedná se pouze o orientační výpočet!

Účinek alkoholu nejprve působí na nervový systém. V mozku se uvolňuje látka serotin, která zbavuje úzkosti, působí povzbudivě a uklidňuje. Při nesprávném pití a překročení hranice uvolnění a lepší nálady se příznaky mění na zhoršenou motoriku až neschopnost chůze, agresivitu. Neúměrným pitím může dojít až k otravě alkoholem. Konzumace alkoholu v kombinaci s antibiotiky je taktéž nebezpečná, způsobuje závratě a silné nevolnosti. Vysoké množství alkoholu zvyšuje krevní tlak, omezuje tepelnou regulaci a zvyšuje výdej tepla. Dlouhodobé nadměrné užívání alkoholu, což je nad 60g alkoholu denně, způsobuje cirhózu jater. K onemocnění dochází zbytněním jater, nedostatečný krevní oběh snižuje jejich výkonnost. Nemoc se projevuje únavou, červeným zbarvením pokožky, úbytkem tělesné hmotnosti a neurózou. Nadměrné pití alkoholu vede k arytmiím srdce, zánětům slinivky břišní a chronickému alkoholismu.

Alkohol dodává organismu velké množství prázdných kalorií a vyplavuje vitamíny z krve. Ke konzumaci vína se doporučuje příjem zeleniny, hlavně s obsahem vitamínu C, ovoce a stravy bohaté na bílkoviny, také příjem vody.

Vyšší dávky konzervační látky oxidu siřičitého ve víně vyvolávají bolest hlavy. Síra chrání víno před činností nežádoucích mikrobů a působením kyslíku, umožňuje víno déle uchovávat. Trvanlivost neošetřeného vína se zkracuje maximálně na rok a půl a ne pro každý druh vína je takovéto řešení dostačující. Vhodná dávka koncentrace se pohybuje mezi 10 - 15 mg na litr.Víno s obsahem vyšší koncentrace volného SO2 lze rozpoznat čichem, vnímáme jej jako štiplavý pocit v nose. Nesprávně použitá síra může ve víně zanechat vůni zkaženého vajíčka.

U vína se může vyskytovat vyšší obsah biogenních aminů. Větší množství histaminu se vyskytuje především u červených vín s nižším obsahem kyselin vyráběné z hroznů pocházejících z teplejších oblastí. Z nich má význam hlavně histamin, který vzniká při kvašení kyseliny mléčné. Biogenní aminy způsobují zužování nebo u histaminu rozšiřování cév v mozku. Při vyšší koncentraci nebo u citlivějších osob způsobuje nepříjemnou bolest hlavy a celkovou nevolnost. Zdravotní problémy může přivodit konzumace vín obsahující rezidua pesticidů a těžkých kovů.

Působení alkoholu:

obsah alkoholu v krvi příznaky
0,8 promile Přichází uvolnění, zlepšuje se nám nálada, vyhledáváme kontakt s druhými lidmi, zhoršuje se náš odhad vzdáleností- ohrožené řízení automobilu
0,8 - 1,4 promile projevuje se lehký egoismus, začínáme se obdivovat, máme ostřejší jazyk a rovnováha je zhoršená, přičemž riziko za volantem se zvyšuje 5-10 krát více
1,4 - 1,9 promile začínáme být nekritičtí až agresivní nebo naopak usínáme, řeč vázne - breptáme, neschopnost řízení
1,9 - 2,5 promile apatie, motorika zcela ochromena, neschopnost chůze
nad 2,5 promile otrava alkoholem, možná zástava srdce, udušení-smrt

Kdo by neměl konzumovat alkohol

Děti a mladiství.

Konzumaci alkoholu by se měly vyhnout, osoby trpící onemocněním jater, slinivky břišní, zánětu ledvin a močového ústrojí, se žaludečními vředy, potížemi s prostatou, epileptici a alkoholici. Do rizikové skupiny patří také ženy v období menopauzy s rodinnou anamnézou výskytu rakoviny prsu.

Těhotné a kojící ženy.

Motoristé, nebo osoby které se chystají vykonávat jinou činnost vyžadující pozornost.

Osoby užívající léky na předpis při kterých je konzumace alkoholu zakázána.

Následky nadměrné konzumace alkoholu:

Deprese - ačkoliv je alkohol často užíván z důvodu navození uvolnění a duševní pohody, větší konzumace alkoholu je příčinou depresí.

Pleť - Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje tvorbu akné.

Váha - alkohol obsahuje prázdné kalorie a podporuje chuť k jídlu.

Rakovina - nadměrná a trvalá konzumace alkoholu napomáhá vzniku rakoviny jater, tlustého střeva a žaludku. U žen je nadměrná konzumace alkoholu spojována s vyšším výskytem rakoviny prsu.

Neplodnost - ženy s vyšší konzumací vína si o polovinu snižují šanci plánovaně počít.

Těhotenství - konzumace alkoholu v těhotenství poškozuje plod. Nadměrné pití alkoholu ničí miliony nervových spojení vyvíjejících se v mozku plodu. Jedna sklenička vína za týden je zpravidla lékaři povolena. V době kojení působí alkohol na mozek dítěte také toxicky. Během prvních 2 let kojení by se matka měla konzumaci alkoholu vyhnout.

Problémy s potencí - nadměrná konzumace alkoholu u muže ovlivňuje zásobení pohlavního orgánu krví. Hranice testosteronu v krvi se také snižuje úměrně příjmu alkoholu. Nadměrné pití může vést k problémům s varlaty, hormonálním změnám a u mužů také ke zvětšení prsní tkáně.

Mozek - dlouhodobé a nadměrné užívání alkoholu poškozuje paměť a soustředění. Dávky alkoholu ničí mozkové buňky. Alkohol užíván nezletilými způsobuje poruchy ve vývoji mozku s doživotními následky.

© 2003 - 2004 ACTIVEMEDIA s.r.o. & světvína.cz - podpořeno dotací z Vinařského fondu